„Die Bürsten- und Pinselfabrik von Julius Loewy” - dokumentacja aktowa (lata 1901-1915) założonej w 1859 roku w Rawiczu (niem. Rawitsch) przez żydowskiego przedsiębiorcę Juliusa Loewego fabryki szczotek i pędzli.
Teczka z 53 dokumentami znajduje się w zasobie Archiwum Państwowego w Lesznie. Zespół: Akta miasta Rawicz. Die Bürsten - und Pinselfabrik von Julius Loewy. Sygnatura: 34/27/0/-/202. Data/Okres powstania: 1901-1915.
Fabryka szczotek i pędzli założona została założona w 1859 roku w Rawiczu (niem. Rawitsch) przez żydowskiego przedsiębiorcę Juliusa Loewego, działała między innymi pod nazwą „Julius Loewy & Sohn - Rawitsch - Bürsten- und Pinselfabrik”. Fabryka zlokalizowana była w części (od strony plant) kwartału ulic: Berliner Stadtgraben - Raths Straße - Synagogen Straße - Charlotten Straße, obecnie są to ulice: Wały Tadeusza Kościuszki - Ratuszowa - Mikołaja Kopernika - Marii Konopnickiej. W 1920 roku fabrykę odkupił od pierwotnego właściciela Bernard Murawski (zawiązał spółkę z Aleksym Koszewskim - w dokumentach występuje również nazwa firmy „A. Koszewski i Ska. dawniej Jul. Loewy i Syn”). Przed wybuchem II wojny światowej właścicielem fabryki został Zbigniew Durczewski, syn Franciszka Durczewskiego, właściciela Pierwszej Polskiej Fabryki Papieru Falistego i Kartonów w Rawiczu, który odkupił fabrykę szczotek i pędzli od Bernarda Murawskiego przekazując na własność synowi. Podkreślić należy, iż żoną Zbigniewa Durczewskiego była Maria Durczewska z domu Murawska, córka Barnarda Murawskiego. Franciszek i Zbigniew Durczewscy oraz ich żony Helena Durczewska z domu Szczepska oraz Maria Durczewska z domu Murawska spoczywają w rodzinnym grobowcu na cmentarzu parafialnym w Rawiczu.
Opracował: Tomasz Dyba